dr Klaus Wachter, Claudia Sarkady, Birgit Kuhn
Rodzicu, nie panikuj!
Recenzja pani psycholog – Karoliny Budzik
Na bycie rodzicem nikt nie daje nam żadnego dyplomu, certyfikatu czy licencji. Bycia rodzicem nie można nauczyć się na żadnych studiach, kursach czy szkoleniach. Wychowanie dziecka polega na poznawaniu i uczeniu się nowego człowieka od jego narodzin. Nie ma przepisu na zdrowe i szczęśliwe dziecko, ani przepisu na dobrego rodzica. Rodzicami stajemy się i jest to jedna z najtrudniejszych ról jaką pełnimy, a wychowanie dziecka to jedno z najbardziej wymagających zadań do wykonania, jakie stawia przed nami życie.
Gdy rodzi się dziecko, to rodzice przeżywają dużo niepokoju i obaw. Ich lęk wiąże się z tym, czy właściwie będą potrafili zająć się dzieckiem oraz czy będą dla niego dobrymi rodzicami. Wtedy rodzice potrzebują wsparcia by nie wpaść w panikę. To wsparcie może dać im poradnik dla rodziców wydany przez wydawnictwo REA-SJ. Poradnik może oswoić rodziców z różnymi problemami, które napotkali lub napotkają w przyszłości w codziennym życiu dziecka i swoim oraz nie pozwala im z powodu pojawiających się problemów wpaść w panikę. Dla mamy i taty, jak coś jest oswojone, to jest mniej straszne, a spokój wewnętrzny rodziców jest bezcenny. Książka pokazuje, że problemy, kłopoty, trudności, przeciwności i przeszkody są czymś naturalnym oraz nieuniknionym w życiu każdego rodzica i dziecka. Ważne, żeby umieć sobie z nimi poradzić i przetrwać ten trudny czas, mając w sobie nadzieję. Takie właśnie podejście do problemów propaguje poradnik. Nie tylko pomaga rodzicom znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu, ale również uświadamia jego przyczynę, skłaniając rodzica do analizy zaistniałej sytuacji i głębszej refleksji nad swoim dzieckiem i sobą samym, co w konsekwencji także uczy rodziców tego jak obserwować dziecko oraz podążać za jego potrzebami.
Poradnik ma bardzo praktyczną formę, ponieważ został podzielony na trzy części, dotyczące trzech obszarów życia rodzica i dziecka. Pierwsza cześć poradnika dotyczy wychowania. Najpierw zaprezentowane są ogóle zagadnienia wychowawcze, a potem związane z poszczególnymi okresami życia dziecka, począwszy od okresu noworodkowego i niemowlęcego, a skończywszy na okresie dojrzewania dziecka.
W rozdziale poradnika na temat ogólnych zagadnień wychowawczych szczególnie cenne jest, że pojawiło się zagadnienie, odnoszące się do ochrony dziecka przed wykorzystaniem seksualnym. Autorzy poradnika nie zaprzeczają problemowi wykorzystywania seksualnego dzieci, tylko w konsekwentny sposób konfrontują rodzica z tym problemem, metodycznie pokazując rodzicowi, co może zrobić, aby jego dziecko nie doświadczyło traumy seksualnej. W rozdziale – „ogólne zagadnienia wychowawcze” zostały poruszone też tak trudne wątki, jak separacja i rozwód oraz śmierć w rodzinie i przeżywanie żałoby, które są najsilniejszymi stresorami w życiu, jakie nas spotykają. Dodatkowo, na szczególną uwagę zasługuje to, iż w rozdziale obejmującym okres dojrzewania opisany został rozwój seksualny młodzieży, dzięki czemu seksualność adolescentów nie będzie stanowić tabu dla rodziców.
Poza tym, wszystkie zagadnienia w poradniku omawiane są na konkretnych przykładach, co pozwala zrozumieć lepiej dane zjawisko i odnieść je do swojej osobistej sytuacji. Dzięki opisanym w publikacji przykładom, które zawierają konkretne wskazówki i rady, rodzic wie jak przełożyć zaprezentowaną w książce teorię wychowania na praktykę działania. Druga część poradnika mówi o zdrowiu dziecka. Istotne jest, że w rozdziale pod tytułem profilaktyka został poruszony niezmiernie ważny temat szczepień dzieci, który w tej chwili budzi wiele kontrowersji i mitów oraz powoduje nadal toczy się spór między przeciwnikami i zwolennikami podawania dzieciom szczepionek. Warty pochwały jest umieszczony w poradniku alfabetyczny spis chorób wieku dziecięcego, w którym każda choroba jest opisana pod kątem jej przyczyn, symptomów oraz domowych i medycznych sposobów jej leczenia. Dodane zostały również przejrzyste tabele diagnoz, ułatwiające rodzicowi rozpoznanie choroby u dziecka oraz zdjęcia, które ilustrują objawy poszczególnych chorób.
Trzecia cześć poradnika jest poświęcona bezpieczeństwu i pierwszej pomocy. Rozdział traktujący o bezpiecznym domu zwraca uwagę rodziców na wyposażenie domu, które pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków z udziałem dziecka. Natomiast, rozdział pierwsza pomoc uczy rodziców, jak powinni zachować się, gdy u dziecka dojdzie do utraty przytomności, zatrzymania krążenia czy oddychania. Bardzo pragmatyczny jest też rozdział o nagłych przypadkach, który w sposób alfabetyczny prezentuje nagłe wypadki oraz opisuje sposób radzenia sobie z nimi oraz zapobiegania im.
Rodzice mogą korzystać z poradnika w dwojaki sposób. Mogą czytać poszczególne jego części i rozdziały albo sięgać do niego doraźnie w sytuacji kryzysowej, która się pojawi, szukając określonego zagadnienia potrzebnego w danej chwili. W tym względzie, szczególnie pomocny może być alfabetyczny wykaz chorób wieku dziecięcego oraz indeks wszystkich zagadnień zawartych w poradniku, znajdujący się na końcu poradnika. Ponadto, poradnik jest zaopatrzony w przejrzyste tabele i ramki, które wypunktowują poszczególne zagadnienia oraz kolorowe zdjęcia, co umila czytanie poradnika i praktyczne korzystanie z niego.
Doświadczamy bycia rodzicem. Uczymy się bycia rodzicem metodą prób i błędów. Wiedzą to najlepiej rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, bo gdy pojawia się na świecie nasze drugie dziecko, to wiemy już jak mamy zachować się i możemy oprzeć się na naszym wcześniejszym doświadczeniu, które zdobyliśmy, zajmując się naszym pierwszym dzieckiem, ponieważ wiemy już, że wychowanie, to przede wszystkim wspieranie dziecka w jego rozwoju oraz przygotowanie go do życia wśród innych ludzi. Rodzic, czytający poradnik na jego kartkach, może odnaleźć znaczące dla siebie przesłanie, żeby doświadczając kolejnych rodzicielskich trudności wychowawczych nie ustawać w podejmowaniu dalszych prób ich zrozumienia oraz rozwiązywania, a z popełnionych błędów wobec dziecka wyciągać wnioski. Po przeczytaniu lektury rodzic może wyciągnąć bardzo istotny wniosek na temat siebie, ponieważ wie już, że nigdy nie będzie idealnym rodzicem, bo nie ma idealnych rodziców, natomiast ważne jest, aby był wystarczająco dobrym rodzicem dla swojego dziecka. Takie myślenie o sobie jako rodzicu pozwala nie tracić głowy i stać się spokojnym oraz rozsądnym rodzicem, który nie wpada niepotrzebnie w panikę, bo może zaufać sobie i swojemu dziecku.
Karolina Budzik – jest psychologiem. Pracuje w Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Warszawie oraz współpracuje z Warszawską Grupą Psychologiczną. Zajmuje się psychoterapią i seksuologią.
Przejdź do książki Rodzicu nie panikuj!
Napisz komentarz
You must be logged in to post a comment.