Notesy szkockie

Tu jesteś: ://Notesy szkockie

Notesy szkockie

NOTESY SZKOCKIE

Tradycyjnej szkockiej kraty – tartanu – nie sposób pomylić z żadną inną. Obok kiltu, dud i szkockiej whisky, jest najlepiej rozpoznawalnym symbolem Szkocji na całym świecie i jej najbardziej cenionym dziedzictwem kulturowym, o czym świadczy imponująca liczba 3500 wzorów zarejestrowanych przez specjalny urząd herolda Szkocji (The Court of Lord Lyon King of Arms). Z tartanu szyte są kilty, spodnie, nakrycia głowy, a czasem inne części garderoby; kobiety noszą go jako szale lub chusty. Ale to nie wszystko.

Ekskluzywna seria oprawionych w oryginalne szkockie tartany notesów jest wyjątkowym przedsięwzięciem wiodącego szkockiego wydawcy Waverley Books oraz posiadającej królewskie gwarancje rodzinnej firmy Kinloch Anderson, która – zarządzana obecnie przez szóste pokolenie Andersonów – od 150 lat zajmuje się szyciem tradycyjnych szkockich strojów i jest w tej dziedzinie niekwestionowanym światowym liderem. Obłożone w szkockie kraty i wykonane z najwyższą dbałością notesy Scottland w doskonały sposób łączą tradycję z nowoczesnością.

W Waverley kochamy kratę i tkaniny, a nowe wzory będziemy tworzyć dopóty, dopóki będziemy mogli używać materiały w innowacyjny sposób. To, co robimy, jest bardzo współczesne, mimo że osadzone w przeszłości, i daje nam wiele radości. Historia tartanu, jego wspaniałych, żywych kolorów i kultywowanie tradycji to nasza największa pasja – zapewnia producent.

Do produkcji notatników zainspirowała twórców historia jednego z najznamienitszych szkockich poetów epoki oświecenia, prekursora romantyzmu – Roberta Burnsa, który namiętnie używał książek, zeszytów i luźnych kartek do notowania swoich inspiracji, myśli i wierszy. Podobnie postępowało wielu myślicieli i naukowców oświecenia szkockiego, a po nich kolejni twórcy, wśród nich Walter Scott, John Milton, Francis Bacon, Arthur Conan Doyle i Virginia Woolf.
Kontakt z papierem, białą kartką ma zupełnie inny wymiar niż z ekranem – twierdzą inicjatorzy projektu i dodają – Widzimy, że pomimo rozwoju elektronicznych i cyfrowych mediów, piękne, oryginalne notesy wciąż cieszą się popularnością, przydają się zwłaszcza wtedy, gdy ktoś zapomni zabrać ze sobą ładowarkę do laptopa.

Notesy Scottland, jak sama szkocka krata, oprócz funkcji użytkowej i ozdobnej pełnią rolę nośnika szkockiej tradycji. A Szkocja z jej wzgórzami, dolinami, górami, jeziorami, wrzosowiskami, licznymi zamkami i twierdzami oraz sama historia klanów i górali, którzy jako pierwsi zaczęli tkać z owczej wełny materiał w kratę, są pasjonujące i niezwykle barwne. Z każdym wzorem tartanu wiąże się jej fragment i istniejące miejsce, a każdy notes – zgodnie z oprawą – niesie ze sobą tę niezwykłą opowieść.

Szkoci na całym świecie kupują tartanowe notesy by zademonstrować przynależność do klanu, organizacji, miejscowości bądź regionu. Wcześniej badają historię swoich rodów, budują drzewa genealogiczne i dopiero potem decydują, który wybrać. Co nie znaczy, że tylko Szkoci mają czerpać przyjemność z posiadania pięknych notatników. Ci, którzy nie mają szkockich korzeni, z pewnością docenią ich walory użytkowe, wysoką jakość, elegancję i styl. Opowieść będzie inspirującym dodatkiem.

KUP TERAZ – NOTESY SZKOCKIE

Krótka historia tartanu

Tartan zawsze był najbardziej wyróżniającym się elementem stroju mieszkańców północnej, wyżynnej Szkocji, tzw. Highlands oraz wysp. Najstarszy znaleziony materiał pochodzi z miejsc pochówku z III-IV wieku n.e. Niemniej najstarsza pisemna wzmianka o szkockiej kracie pojawiła się dopiero w 1538 roku – bela z tkaniny krat Helandu została odnotowana w księgach króla Jamesa V. Początkowo tartany składały się z dwóch-trzech kolorów, a ich wzory były bardzo proste. Barwniki pozyskiwano głównie z roślin: korzeni, jagód i lokalnych drzew. W tamtym czasie nie przypisywano im żadnych konkretnych znaczeń, dopiero zaadoptowane pod koniec XVII wieku przez górskie rodziny, klany i dystrykty Północnej Szkocji zaczęły odzwierciedlać przynależność do konkretnej społeczności. Dla ówczesnych Szkotów bardzo istotny był związek między wodzem a ludem klanu – wzór tartanu łączył z dominującą rodziną klanu.

W czasie powstań Jakobitów w XVIII wieku tartan stał się symbolem Szkocji i wolności, dlatego w 1746 roku po bitwie pod Culloden jednym z elementów pacyfikacji szkockich górali przez Anglików był zakaz noszenia kiltów i tartanów. Zakaz uchylono dopiero w 1782 roku, a Szkoci odzyskali prawo do noszenia swych ukochanych tartanów i do dziś pielęgnują tę tradycję, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Za każdym razem, gdy widzisz kratę, natychmiast myślisz o Szkocji. – mówi Deirdre Kinloch Anderson, obecna zarządzająca firmą. – Odkąd ryzykowny, przedsiębiorczy Szkot zapuścił się za granicę, szkocka krata również rozwinęła skrzydła. Dziś cieszy się uznaniem i można ją postrzegać jako dar, jaki Szkocja dała światu.

Od XIX wieku wraz z renesansem świadomości narodowej Szkotów i modą na powrót do korzeni ujednolicano wzory tartanów, przypisując ściśle określone wzory odpowiednim klanom, jednostkom wojskowym, organizacjom, miastom i hrabstwom.

Jakość i zrównoważona produkcja przede wszystkim

Notatniki szkockie mają twardą oprawę wykończoną najwyższej jakości tartanem. Strony i elementy papierowe – wszystkie w kolorze écru z delikatnym liniowaniem – wykonane są z bezkwasowego papieru pozyskanego z lasów z obszarów, na których prowadzona jest zrównoważona gospodarka. Tektura użyta do oprawy pochodzi w 100% z makulatury.

Zeszyty mają elastyczne zamknięcie, tasiemkę-zakładkę oraz wygodną kieszeń na dodatkowe notatki lub dokumenty. W każdym znajduje się ulotka z krótką historią tartanu, w który jest oprawiony i informacjami na temat klanu, osoby i wydarzeń, które symbolizuje. W przypadku szkockiej kraty znaczenie ma również kolor, paleta barw notatników jest tak bogata, jak historia tartanu. Dostępne są w brązach, beżach, czerwieniach, granatach, zieleniach oraz także fioletach oraz ich wariacjach, a ich nazwy rozbudzają wyobraźnię i zmysły. Błękit Blue Loch nawiązuje do Krzyża Świętego Andrzeja – symbolu Szkocji oraz odzwierciedla słynne szkockie rzeki i jeziora, czerwony poprzecinany czernią, bielą i żółcią Royal Steward symbolizuje królewski ród Stuartów i jego historię, a pastelowo-liliowy Romance przywołuje na myśl kwiatową słodycz wrzosowisk, otwarte niebo, smagane wiatrem pola.

2019-11-22T13:18:11+00:00 Wydawnictwo REA-SJ|Notesy szkockie|0 komentarzy

Napisz komentarz